Yeterlilik belgesi olmayan işçi çalıştırana cezada son hafta!

Yeterlilik belgesi olmayan işçi çalıştırana cezada son hafta!

Bacacıdan sıvacıya, inşaat boyacısından  otomotiv montajcısına kadar tehlikeli ve çok tehlikeli 40 meslekte Mesleki  Yeterlilik Belgesi olmayan işçi bir hafta sonra çalıştırılamayacak. İşverenler,  belge sahibi olmayan işçi başına yaklaşık 500 lira ceza ödeyecek.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde  Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair 6645 Numaralı Kanun ve bu konudaki  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tebliği uyarınca, tehlikeli ve çok tehlikeli  40 meslekte Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan işçi yıl başı itibarıyla  çalıştırılamayacak.

Belge sahibi olmayan işçileri çalıştırmaya ısrar eden işverenlerin,  belge sahibi olmayan işçi başına yaklaşık 500 lira ceza ödemesi gerekecek.

Mesleki Yeterlilik Kurumuna akredite belgelendirme merkezleri de  çalışanları mesleki yeterlilik belgelerini temin etmeleri, işverenleri de ceza  konusunda uyarıyor.

Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Safir İnsan  Kaynakları Danışmanlık, İstihdam ve Belgelendirme Hizmetleri Limited Şirketi  (SABEMER) Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Öztanık, Mesleki Yeterlilik Belgesinin 40  meslek kolunda ustalık belgesiyle eş değer geçerliliğe sahip olduğunu bildirdi.

'YUMURTA KAPIYA DAYANMAK ÜZERE'

Öztanık, "Uygulama açısından en fazla belgelendirme ihtiyacı inşaat  sektöründe. Tüm müteahhitleri bilgilendirdik. 'Yıl sonu belgelendirme mecburiyeti  var' diye kapılarını çaldık, sonra taşeronlara ve alt taşeronlara indik. Şimdi  yeni yeni belgelendirme için başvurmaya başlandı. Herkesi bilgilendirmek adına  söylüyorum; Mesleki Yeterlilik Belgesi konusunda acele edin, yumurta kapıya  dayanmak üzere." şeklinde konuştu.

Öztanık, Türkiye genelinde kamu otoritesinin ilan ettiği zorunluluğa  henüz yeterli ilginin gelmediğini belirterek, şunları kaydetti:

"Türkiye genelinde ilk etapta tehlikeli ve çok tehlikeli meslekler  sınıfına giren  ve 1 Ocak 2017 tarihi itibarıyla Mesleki Yeterlilik Belgesi  zorunluluğu gelen mesleklerde çalışan kişi sayısı 500 bin civarındadır ve an  itibarıyla 100 bine yakın belgelendirme yetkili kuruluşlarca tamamlanmıştır."

'DEVLET BELGELENDİRME İÇİN ÇALIŞANA BÜTÜN TEŞVİKİ VERİYOR'

İsmet Öztanık, 40 meslek grubunda Mesleki Yeterlilik Belgesi için yıl  başına işaret ederek, konuyla ilgili sürenin az kalması nedeniyle ara geçişin söz  konusu olabileceğini ancak Türk özel sektörünü uluslararası standartlara  taşıyacak uygulamada geri adım atılmaması gerektiğini söyledi.

Halihazırda şantiyelerde ve SABEMER sınav merkezinde  belgelendirme  hizmeti verdiklerini anlatan Öztanık, taşeron gruplarına, müteahhitlere ve  belgelendirme zorunluluğu bulunan iş kollarındaki çalışanlara "konuyu sahiplenin"  çağrısı yaptı.

Öztanık, sınav ücretlerinin tamamının ortalama 600 lira olduğunu  anımsatarak, "Belgelendirme ücreti işçinin ödemesi gereken bir para ancak devlet  burada ödenen paranın tamamını teşvik olarak geri veriyor. Burada maksat  çalışanların iş güvenliği refleksleri, yeteneğini ve becerilerini standart hale  getirmek." dedi.

İnşaat alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarına ilişkin  Öztanık, şunları söyledi:

"Lütfen, bu işi sahiplenin ve insanlarda 'bu iş bir daha ertelenecek,  bu iş çıkmaz ayın son çarşambasında yapılacak' algısı oluşturmayın. Biz özel  sektör yatırımcısı bir firma olarak bunu söylüyoruz. Bu düzenleme sektörler için  olmazsa olmaz. Bu insanlar şantiye sahibi, bu standardize edilmeyen işçiler,  Allah korusun, iş güvenliği zaafı nedeniyle ölürse bir daha ne olacak? Bu iş  kurgulandığı gibi yürürse devletin de üzerinde bir daha acaba sektör hazır mı,  değil mi baskısı olmaz. Devlet belgelendirme için bütün teşviki veriyor. Daha ne  yapsın devlet? Özel sektör bu işle ilgili devlete baskı oluşturmasın, bu işe  sahip çıksın ve ülkemiz dünyada ikinci sırada olduğu müteahhitlik sektöründe  gerekeni layıkıyla yerine getirsin."

'ANADOLU'DAKİ İŞVERENLERDE METROPOL YOZLAŞMASI YOK'

SABEMER Yönetim Kurulu Başkanı Öztanık, bugün itibarıyla 59 akredite  olmuş Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Kuruluşu bulunmakta ancak bu kurumlardan  sadece 20 tanesinin inşaat sektöründeki meslek dallarında belgelendirme yetkisi  bulunmakta." dedi.

Öztanık, SABEMER'e en fazla Anadolu şehirlerinden başvuru geldiğini  belirterek, "İşçime belge aldırmak istiyorum, İstanbul'da olduğunuzu biliyorum"  diyen birçok firma olduğunu, onlara mobil ekipleriyle yaklaştıklarını ifade etti.  Öztanık, "Ardahan'dan başlayarak bir çok Anadolu şehrine giderek belgelendirme  hizmeti veriyorsak Güney Doğu'nun ücra köşelerinden bile bize talep  ulaşabiliyorsa Anadolu'daki işverenlerde metropol yozlaşması yok demektir." dedi.

Devlet teşviki kapsamındaki iş kollarında her adayın sınava 3 defa  girme hakkı bulunduğunu bildiren Öztanık, kişilerin sınavlardan önce bir eğitim  alma zorunluluğu olmadığını, teorik sınavlar ile çalışanların iş güvenliği  refleksi ve çevre duyarlılığı ile teorik mesleki bilgilerini ölçtüklerini,  mesleki becerilerini ise uygulama sınavlarıyla değerlendirdiklerini anlattı.

SABEMER Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Figen Alkan da bugüne kadar on  binlerce çalışanı bulunan bir tek İstanbul firmasının kendilerine ulaşıp  belgelendirme konusunda bilgi almadığını ifade ederek, ManisaTokatEdirne ve  Ardahan gibi şehirlerden belgelendirme talebi aldıklarını, eğitim kadroları ve  mobil ekipleriyle faaliyetlerini sürdürdüklerini kaydetti.

MİLAT NİTELİĞİNDE ADIMLAR ATILDI

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde  Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair 6645 Numaralı Kanun ve bu konudaki  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tebliği ile nitelikli iş gücü istihdamı  teşvik edilerek, iş kazalarının azaltılması ve verimliliğin artırılması  hedefleniyor.

Nitelikli iş gücü istihdamı için milat niteliğinde adımların atıldığı  düzenlemelerle iş kazaları azalacak, verimlilik artacak ve meslek çalışanlarında  bir standardizasyon sağlanacak.Öztanık, mevsim itibarıyla inşaat sektörünün yüzde 20- yüzde 30 kapasite ile çalıştığı bu dönemin iyi değerlendirilmesi gerektiğini, mevcut çalışanların belgelendirilmesi için iyi bir zamanlama olduğunu belirtirken, birkaç ay sonra  sektörün yüzde 90 kapasiteye ulaştığında, mevsimlik işçiler ile sektördeki çalışan sayısında büyük artış olacağını ve belgelendirme faaliyetlerinde sıkıntı yaşanacağına dikkati çekti.

Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen 40 meslek ve  seviyeleri şöyle:

"Ahşap kalıpçı (Seviye 3), alçı levha uygulayıcısı (Seviye 3), alçı  sıva uygulayıcısı (Seviye 3), alüminyum kaynakçısı (Seviye 3), bacacı (Seviye 3  ve 4), betonarme demircisi (Seviye 3), betoncu (Seviye 3), çelik kaynakçısı  (Seviye 3),  direnç kaynak ayarcısı  (Seviye 4), doğal gaz altyapı yapım kontrol  personeli (Seviye 4), doğal gaz çelik boru kaynakçısı  (Seviye 3), doğalgaz  ısıtma ve gaz yakıcı cihaz servis personeli  (Seviye 4), doğal gaz işletme bakım  operatörü  (Seviye 4), doğal gaz polietilen boru kaynakçısı (Seviye 3 ve 4),  duvarcı  (Seviye 3), endüstriyel boru montajcısı  (Seviye 3), hidrolik pnömatikçi  (Seviye 4 ve 5), ısı yalıtımcısı (Seviye 3), ısıtma ve doğal gaz iç tesisat yapım  personeli (Seviye 3), inşaat boyacısı  (Seviye 3), iskele kurulum elemanı   (Seviye 3), kaynak operatörü (Seviye 4), makina bakımcı (Seviye 3, 4 ve 5),  otomotiv elektromekanikçisi (Seviye 5), otomotiv mekanikçisi (Seviye 4), otomotiv  montajcısı (Seviye 3), otomotiv sac ve gövde kaynakçısı (Seviye 3), panel kalıpçı  (Seviye 3), plastik kaynakçısı (Seviye 3), seramik karo kaplamacısı (Seviye 3),  ses yalıtımcısı (Seviye 3), sıvacı (Seviye 3), su yalıtımcısı (Seviye 3), tünel  kalıpçısı (Seviye 3), yangın yalıtımcısı (Seviye 3)."

Diğer Haberler

TÜKRAK AKREDİTASYONU KURUMU TARAFINDAN AŞŞAĞIDAKİ MESLEKLERDE AKREDİTASYONUMUZ TAMAMLANMIŞTIR.   1) 12UY0055-3 ALÇI SIVA UYGULAYICISI 2) 12UY0057-3 ISI YALITIMCISI 3) 11UY0023-3 İNŞAT BOYACISI 4) 12UY0051-3 SERAMİK KARO KAPLAMACISI   AKREDTASYONU TAMAM

Hükümet hem iş gücü piyasasında arz-talep uyumunu artıracak hem de iş kazalarının önüne geçecek önemli adım attı. Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ 25 Mayıs 2015 tarihli ve 29

Bacacıdan sıvacıya, inşaat boyacısından  otomotiv montajcısına kadar tehlikeli ve çok tehlikeli 40 meslekte Mesleki  Yeterlilik Belgesi olmayan işçi bir hafta sonra çalıştırılamayacak. İşverenler,  belge sahibi olmayan işçi başına yakla